Zobacz demo

Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą celem zaprezentowania demo.

Logowanie

Logowanie

case study

Awaria wentylatora 6kV

Wentylatory odgrywają kluczową rolę w większości procesów technologicznych np. dostarczając powietrze do pieców, chłodząc bądź osuszając obrabiane surowce. Sprawność samych wentylatorów jest w znacznym stopniu zależna od obciążenia,  a stan techniczny tych maszyn ma ogromny wpływ na poziom poboru mocy i wydajności. Stabilna praca wentylatorów wiąże się zatem nie tylko z efektywnością eksploatacyjną, ale również energetyczną. W przedstawionym przykładzie, dla klienta istotne było wparcie w poprawie efektywności eksploatacyjnej maszyn, a każdy spadek wydajności wiązał się z potężnymi  stratami finansowymi.

 

SYTUACJA

Klient posiada wentylator chłodzący surowiec w przemyśle ciężkim, który jest kluczowy w procesie produkcji. Wentylator napędzany silnikiem o mocy znamionowej 270kW, zasilany napięciem średnim 6kV i prędkości obrotowej 996 obr/min.

 

PROBLEMY KLIENTA

Przy zatrzymaniu pracy wentylatora następuje spadek wydajności procesu chłodzenia, przez co surowiec nie osiąga zakładanych wartości temperaturowych. Klient boryka się również ze standardowymi problemami eksploatacyjnymi występującymi w wentylatorach tj. zużycie łożysk, rozosiowanie i niewyważenie.

PROPOZYCJA ELMODIS 

Po wizji lokalnej zaproponowaliśmy w ramach rozwiązania konfigurację systemu pozwalającą na mierzenie napięcia za pomocą dzielników napięć, natężenie prądu oraz zastosowanie dodatkowej instalacji czujników: znacznik fazy, temperatury łożysk, parametry drganiowe 4 kanały. 

PERSPEKTYWA KLIENTA

Dzięki takiej konfiguracji systemu, klient zyskuje dostęp do wskaźników eksploatacyjnych tj. wykorzystanie czasu, dostępność maszyny, średnie obciążenie, moce i energie. Dodatkowo zyskuje z systemu diagnostykę skorelowaną ze stanem maszyny. Zaproponowana konfiguracja pozwala na korelację pomiarów elektrycznych i diagnostycznych, która umożliwia powiązanie stanu maszyny (np. obciążenia) ze stanem zużycia poszczególnych jej części.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA SYSTEMU ELMODIS

System dostarcza informacji, które pomagają klientowi podejmować trafne decyzje mające wpływ na dostępność maszyny. Ponadto Elmodis znacznie ułatwia i przyspiesza wykrywanie usterek przy maszynie we wczesnym stadium rozwoju, a w efekcie pomaga zapobiegać nieprzewidzianym awariom.

ARTYKUŁY, KTÓRE MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: